Ţară de origine | Regizor | Titlu | Durată | Gen |
Joi, 29 Septembrie, 14:00 – 15:05 | ||||
Ungaria | Réka Anna Szakály | Reduction | 0:11:00 | ficţiune |
Brazilia | Eduardo Consonni, Rodrigo T. Marques | Ultima zi din mai | 0:08:50 | documentar |
Serbia/Ungaria | Attila Antal | Lipseşte ceva | 0:25:00 | ficţiune |
Rusia | Aleksandra Krivolutskaia | Întâlnirea | 0:05:52 | animaţie |
Franţa | Margaux Taïlamé | Caribda | 0:10:51 | animaţie |
Joi, 29 Septembrie, 15:20 – 16:25 | ||||
Romania | Radu Jude | Potemkiniştii | 0:17:41 | ficţiune |
Brazilia | Alessandro Correa | Sigiliu | 0:05:30 | animaţie |
Ungaria | Krisztina Zupkó, Máté Biri | Čhankú Lúta – Drumul roşu | 0:20:00 | documentar |
Franţa | Mehdi Fikri | La 4 dimineaţa | 0:11:09 | ficţiune |
Rusia | Varya Yakovleva | Oneluv | 0:10:35 | animaţie |
Joi, 29 Septembrie, 16:40 – 17:45 | ||||
Iran | Mahdi Zamanpour Kiasari | Apă, vânt, praf, pâine | 0:26:09 | documentar |
Franţa | Naomi Giolito | A Fleur de L’Eau | 0:03:42 | animaţie |
Estonia | Rao Heidmets, Pauline Heidmets | Tommy buclucaşul | 0:14:58 | ficţiune |
Polonia | Etgar Keret | O scurtă istorie a noastră | 0:06:22 | animaţie |
Ungaria | Levente Kölcsey | Einstand | 0:08:30 | ficţiune |
Vineri, 30 Septembrie, 14:00 – 15:05 | ||||
Estonia | Hardi Volmer, Urmas Jõemees | Cimitire europene | 0:14:30 | experimental |
Romania | Epure Andrei | Poate întunericul mă va acoperi | 0:20:54 | ficţiune |
Argentina | Juan Pablo Zaramella | Pasager | 0:10:00 | animaţie |
Franţa | Mikaël Gaudin | Pui | 0:13:09 | ficţiune |
Romania | Ruxandra-Maria Socor | Nu-mă-uita | 0:06:25 | animaţie |
Vineri, 30 Septembrie, 15:20 – 15:25 | ||||
Argentina/Franţa | Isabel Loyer, Luis Paris | Tamgù | 0:04:05 | animaţie |
Ungaria | Eszter Angyalosy, Dániel Szőke | Ultima şansă | 0:27:32 | ficţiune |
Romania | Mátyás Levente Miklós | Doar aici | 0:17:28 | documentar |
Estonia | Ülo Pikkov | Până când ne vom revedea | 0:14:09 | ficţiune |
Vineri, 30 Septembrie, 15:40 – 17:45 | ||||
Romania | Ágnes Szucher | Dragoste în vremea Coronei | 0:04:58 | animaţie |
Rusia | Elena Emelyanova | Sub cerul albastru şi etern | 0:30:00 | ficţiune |
Franţa | Calvin Antoine Blandin (CAB) | Metallo | 0:12:50 | animaţie |
Ungaria | Renátó Olasz | Hungarian Flesh Flash | 0:14:04 | experimental |
Sâmbătă, 1 Octombrie, 10:00 – 11:00 | ||||
Ungaria | Réka Bucsi | Intermission | 0:04:50 | animaţie |
Rusia | Daria Mikhailova | Polina | 0:14:58 | ficţiune |
Kirghiztan | Ilgiz-Sherniyaz Tursunbek uulu, Soronbek Turgunmamatov | Alaman | 0:15:00 | documentar |
Romania | Alina Serban | Eu contez | 0:19:58 | ficţiune |
Sâmbătă, 1 Octombrie, 11:15 – 12:15 | ||||
Estonia | Priit Tender | Casa-câine | 0:14:07 | ficţiune |
Olanda | Thomas Bos | Pumn | 0:13:01 | experimental |
Romania | Sava Bianca | The Joy | 0:02:01 | ficţiune |
Franţa/Belgia | Eric Ledune | Camille | 0:17:41 | animaţie |
China | Runxiao Luo | Cordeluţă, ouă, caiet de teme | 0:15:17 | ficţiune |
Sâmbătă, 1 Octombrie, 12:30 – 13:30 | ||||
Italia | Daniele Pini | Mare | 0:14:00 | ficţiune |
Spania/Argentina | Pablo Polledri | Buclă | 0:08:00 | animaţie |
Franţa/Liban | Dania Bdeir | Warsha | 0:15:57 | ficţiune |
Iran | Dana Karim | Fata vântului | 0:14:59 | ficţiune |
Rusia | Ekaterina Kireeva | Lumea e minunată | 0:05:37 | animaţie |
CONCURSUL FILMELOR REGIONALE | ||||
Sâmbătă, 1 Octombrie, 15:45 – 17:15 | ||||
Romania | Oscar Ungváry | Țara băieților | 0:16:40 | ficţiune |
Romania/Ungaria | Barbara Szabó | Fum | 0:21:43 | ficţiune |
Romania | Mátyás Levente Miklós | Doar aici | 0:17:28 | documentar |
Romania/Ungaria | Timothy Sós | Suborbital | 0:29:30 | ficţiune |
Sâmbătă, 1 Octombrie, 17:30 – 19:00 | ||||
Romania/Ungaria | Márton Nagy | Cum a luat foc prietena mea la a treia întâlnire | 0:25:00 | ficţiune |
Romania | Franciska Vincze Simó | Mereu tu | 0:14:06 | ficţiune |
Ungaria | Ibolya Simó | Niciodată îndrăgostit. 52 de ani de fidelitate | 0:14:15 | documentar |
Romania | Júlia Farkas | Așa cum mi-am imaginat | 0:24:18 | ficţiune |
Romania | Ágnes Szucher | Dragoste în vremea Coronei | 0:04:58 | animaţie |
Organizatorul Festivalului Internaţional de Film de Scurt-metraj ALTER-NATIVE este Uniunea Democratică a Tineretului Maghiar jud. Mureş. Înfiinţată chiar după evenimentele din decembrie 1989, UDTM Mureş este una dintre primele organizaţii neguvernamentale de tineret din România.
© Copyright 2022 Alter-Native. Toate drepturile rezervate. | Creare site: OkkWebMedia