Archive - ALTER-NATIVE 19


COMPETITION PROGRAM
Country Film Title Director Time Type

Thursday, 3 November, 14:00-15:20
Spain The Hidden Smile Ventura Durall 0:13:00 Documentary
Ukraine Autoportrait Natali Ilchuk 0:04:21 Experimental
Hungary Goo-Goo-Babies Alexey Alexeev 0:02:07 Animation
Romania The American Dream - Californian Version George Buzoianu 0:22:00 Documentary
Iran Musician Kianoush Abedi 0:12:20 Animation
Bulgaria Viragos Lyubomir Pechev 0:10:31 Fiction
Spain The Norm Francisco González Prada (K.Prada), Javier González Prada (J.Prada) 0:07:30 Fiction

Thursday, 3 November, 15:30-16:50
Bulgaria The Newbie Vito Bonev 0:19:10 Fiction
Australia Just Desserts Nigel Karikari 0:14:55 Fiction
Romania/Hungary Mathias, Mathias Felméri Cecília 0:13:00 Animation
Croatia Recycling Branko Istvancic 0:15:00 Fiction
Spain The Last Scene Arturo Ruiz Serrano 0:13:00 Fiction

Thursday, 3 November, 17:00-18:20
Romania May I Take A Picture? Gede Katalin 0:09:07 Fiction
Poland Susanna Daria Kopiec 0:17:00 Experimental
Romania/Hungary The Hole László József 0:08:09 Fiction
France Where Dogs Die Svetlana Filippova 0:12:00 Animation
UK Half Moon Adina Istrate 0:12:44 Fiction
Czech Republic Mr. Choco In Love Petr Marek 0:05:50 Animation
Israel The Trip Oded Graziani 0:10:11 Fiction

Friday, 4 November, 14:00-15:20
Hungary Cassette Lichter Péter 0:10:00 Documentary
Romania Draft 7 Luiza Parvu 0:23:47 Fiction
Bulgaria Fashion Desislava Kouzmanova 0:05:35 Animation
Iran The Nectar of Stones Sattar Chamani Gol 0:24:30 Documentary
Romania/Hungary Plaything Pünkösti Laura 0:12:21 Fiction

Friday, 4 November, 15:35-16:45
Poland/Switzerland Danny Boy  Marek Skrobecki 0:01:00 Animation
Bulgaria Stanka Goes Home Maya Vitkova 0:15:00 Fiction
Portugal Who's This Hat? Joana Toste 0:05:00 Animation
Iraq Unseen Voice Farzin Karim 0:14:00 Fiction
Spain Paper Memories Theo Putzu 0:07:25 Experimental
Slovenia A Father's Wish Marko Santic 0:17:00 Fiction

Friday, 4 November, 16:55-18:20
Spain The Great Race Kote Camacho 0:06:57 Fiction
Czeh Republic You Shall Not Leave The Way! Veronika Szemlova 0:07:16 Animation
Poland Through Glass Igor Chojna 0:14:27 Fiction
Germany Conformis Martin Grötzschel, Benjamin Manderbach 0:05:46 Animation
Norway Beats Espen Skagen 0:10:18 Fiction
Hungary Tune Csilla Szabó 0:08:00 Fiction
Argentina The God Machine Pablo Polledri 0:04:42 Animation
Iran Going... Salem Salavati 0:17:00 Fiction

Saturday, 5 November, 10:00-11:15
USA Something Left, Something Taken Max Porter, Ru Kuwahata 0:10:13 Animation
Spain The Award León Siminiani 0:16:30 Fiction
Germany Wallflower Tango Wolfram Kampffmeyer 0:07:14 Animation
Romania/Hungary Splash Ábel Visky 0:05:20 Fiction
Croatia/Switzerland Miramare Michaela Müller 0:08:08 Animation
Bosnia&Herzegovina Edina Nóra Lakos 0:16:56 Fiction
Bulgaria The Lighthouse Velislava Gospodinova 0:04:43 Animation

Saturday, 5 November, 11:25-12:40
Estonia About the Hard Life of the Barn Swallow Chintis Lundgren 0:05:20 Animation
Hungary Something Blue Zomborácz Virág 0:15:00 Fiction
Switzerland Captain Hu Basil Vogt 0:08:37 Animation
Spain That’s What You Get For Being Baroque Pablo Serrano Rosillo 0:04:00 Animation
Cuba Traditionalist Altarpiece of A Changing Reality Alberto 0:16:38 Fiction
France Corridor Frédérique Ortega 0:11:15 Animation
Spain Flock Asier Altuna 0:08:06 Fiction

Saturday, 5 November, 12:50-14:10
Hungary Kormányeltörésben Igor Buharov&Ivan Buharov 0:30:00 Fiction
Israel First Aid Yarden Karmin 0:15:55 Fiction
Spain The Perfect Man Rubén Prieto 0:13:30 Fiction
France Return of Blowfly Gily 0:18:33 Animation

PARTNER CONSILIUL JUDETEAN MURES Universitatea de Artă Teatrală Teatrul National Tîrgu-Mureş/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Balassi Institute Financed by CONSILIUL LOCAL TÎRGU-MURES MUNICIPIUL TÎRGU-MUREŞ Guvernul Romaniei Departamentul pentru Relatii Interetnice CNC Bethlen Gábor Alap Communitas Alapítvány Sponsors Leco Groupama Asigurari NetConf Phoneprest kaSound Transport Local Zander Team Carocomp Toyota Eurocar Trading Zooku-Myhost OSLI studio MEDIAPARTNER Filmtett CineFun.ro Aarc Erdély TV Erdely FM Népújság Kiss FM Pontmaros Punctul Radio Tg. Mures Marosvásárhelyi Rádió GaGa KPTV Atlas FM