Programul festivalului

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE FILM DE SCURT-METRAJ ALTER-NATIVE 26

MIERCURI – 7. NOIEMBRIE

Sala Mare

17:00 – 18:30

Film artistic – Vlad Zamfirescu: Secretul fericirii (ROU)

18:30 – 18:40

Întâlnire cu publicul

19:00 – 20:30

Concert – Vizionari, poeţi, vagabonzi – Földes László Hobo (HUN)

20:45 – 22:20

Film artistic – Jeles András: Umbra sinistră (HUN)

22:20 – 22:30

Întâlnire cu publicul

Sala Mică

19:00 – 21:00

Workshop

 

 JOI – 8. NOIEMBRIE

Sala Mare

14:00 – 15:10

Program de concurs (I.)

15:30 – 16:35

Program de concurs (II.)

16:50 – 18:00

Program de concurs (III.)

18:15 – 19:40

Film artistic – Nemes Gyula: Zero (HUN/CZE/GER)

19:40 – 19:50

Întâlnire cu publicul

20:00 – 20:20

Festivitate de deschidere

20:30 – 22:00

Concert – Hei, Magyar Joe! – Földes László Hobo (HUN)

22:15 – 23:50

Film artistic – Gárdos Éva: Budapest Noir (HUN)

Sala Mică

17:00 – 18:10

Program de concurs (I.)

18:30 – 19:40

Program de concurs (II.)

20:00 – 21:10

Program de concurs (III.)

21:30 – 23:05

Best of Mediawave 2018

B5 Studio, Camera K’Arte

19:00

InSitu 2 – expoziție de grup internaţională – vernisaj

 

 VINERI – 9. NOIEMBRIE

Sala Mare

14:00 – 15:10

Program de concurs (IV.)

15:25 – 16:35

Program de concurs (V.)

16:50 – 18:00

Program de concurs (VI.)

18:15 – 20:00

Film artistic – Radu Muntean: Alice T. (ROM/FRA/SWE)

20:00 – 20:10

Întâlnire cu publicul

20:20 – 21:45

Concert – Emerich Imre & Jimi Laco (ROU)

22:00 – 23:45

Film artistic – Szász János: Măcelarul, curva şi chiorul (HUN)

Sala Mică

17:00 – 18:10

Program de concurs (IV.)

18:30 – 19:40

Program de concurs (V.)

20:00 – 22:00

Film artistic – Bogdán Árpád: Geneza (HUN)

22:15 – 23:25

Program de concurs (VI.)

Sinagoga Veche (str. Brăila nr. 10.)

19:00

Teatru dans – Introspectio – Compania András Lóránt

 

 SÂMBĂTĂ – 10. NOIEMBRIE 

Sala Mare

10:00 – 11:10

Program de concurs (I.)

11:25 – 12:35

Program de concurs (II.)

12:50 – 14:00

Program de concurs (III.)

14:15 – 15:45

Film documentar artistic – Révész Bálint: Proiectul buni (HUN/UK)

15:45 – 15:55

Întâlnire cu publicul

16:15 – 17:40

Film artistic – Csuja László: Valea florilor (HUN)

18:00 – 20:20

Film artistic – Radu Jude: Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (ROU/CZE/FRA/BUL/FRA)

20:40 – 21:00

Decernarea premiilor

21:00 – 23:25

Film artistic – Nemes Jeles László: Apus de soare (HUN/FRA)

23:25 – 23:40

Întâlnire cu publicul

Sala Mică

11:30 – 12:50

Filme realizate în Tabăra de Creaţie Filmtett 2018

12:50 – 14:00

Program de concurs (VII.)

15:30 – 16:40

Program de concurs (VIII.)

17:00 – 18:10

Program de concurs (IX.)

18:30 – 19:45

15th Jameson CineFest IFF Miskolc – Scurt-metraje premiate

Casa Berii

20:00

Concert – Organ Grinder’s Suite – Gyárfás-Premecz Organ Trio (HUN)

 

 DUMINICĂ – 11. NOIEMBRIE

Sala Mare

10:30 – 11:45

Proiectarea filmelor premiate

12:00 – 13:45

Film artistic – Mészáros Márta: Aurora Borealis – Luminile Nordului (HUN)

14:00 – 16:00

Film artistic – Kenyeres Bálint: Ieri (HUN/FRA/NED/SWE/GER/MAR)

Sala Mică

11:00 – 12:45

Selecţie din filmele Universităţii Sapientia

12:45 – 13:15

Workshop


PARTNER CONSILIUL JUDETEAN MURES Balassi Institute Teatrul National Tîrgu-Mureş/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház MEDIAWAVE Jazz&Blues Club Universitatea de Artă Teatrală CineEuropa Financed by AFCN CONSILIUL LOCAL TÎRGU-MURES MUNICIPIUL TÎRGU-MUREŞ Communitas Alapítvány CNC Bethlen Gábor Alap Guvernul Romaniei Departamentul pentru Relatii Interetnice Nemzeti Kulturális Alap Sponsors Leco Ortoprofil Groupama Asigurari NetConf Alton Group Phoneprest kaSound Transport Local Petry Zander Team Carocomp Toyota Eurocar Trading Zooku-Myhost OSLI studio MEDIAPARTNER CineFun.ro Aarc Filmtett Erdély TV Népújság Székelyhon Liget.ro Székelyhon - Vásárhelyi Hírlap Krónika Pannon RTV Zi de zi Ziarul de Mures Punctul Erdely FM Radio Tg. Mures Marosvásárhelyi Rádió Kolozsvari Radio Kiss FM GaGa Zile si Nopti