Programul festivalului

PROGRAMUL FESTIVALULUI INTERNAŢIONAL DE FILM DE SCURT-METRAJ ALTER-NATIVE 28

 

MIERCURI – 7. OCTOMBRIE

Teatrul de Vară

16:00 – 17:30

Film documentar – Radu Ciorniciuc: Acasă (ROM)

17:45 – 19:00

Documentar creativ – Ábel Visky: Poveşti din închisoare (HUN)

19:15 – 21:50

Film artistic – Ágnes Kocsis : Eden (HUN/BEL/ROM)

B5 Studio

10:00 – 18:00

Expoziţie – Plugged / Unplugged

 

JOI – 8. OCTOMBRIE

Teatrul de Vară

16:10 – 18:00

Program de concurs (I.)

18:15 – 19:50

Film artistic – Szabolcs Hajdu: Treasure City (HUN)

20:00 – 20:15

Festivitate de deschidere

20:15

Concert: Koszika & The HotShots (ROM)

B5 Studio

10:00 – 18:00

Expoziţie – Plugged / Unplugged

 

VINERI – 9. OCTOMBRIE

Teatrul de Vară

16:10 – 18:00

Program de concurs (II.)

18:15 – 19:45

Film artistic – Ivana Mladenovici: Ivana cea Groaznică (ROM/SRB)

20:00 – 21:35

Film artistic – Attila Hartung: FOMO – Fear of Missing Out (HUN)

B5 Studio

10:00 – 18:00

Expoziţie – Plugged / Unplugged

Biblioteca Teleki

18:00

HD la Festivalul de film Alter-Native – Atelier de scriere dramatică și spectacol lectură cu participarea studenților de la Universitatea de Arte din Târgu-Mureș

 

SÂMBĂTĂ – 10. OCTOMBRIE

Teatrul de Vară

12:10 – 14:00

Program de concurs (III.)

14:15 – 15:10

Film documentar – Róbert Kövessy: Pagaia maghiară – Portret Wichmann Tamás (HUN)

15:30 – 17:15

Film artistic – Dorian Boguță: Urma (ROM)

17:30 – 19:25

Film artistic – Attila Szász: Poveşti mărunte (HUN)

19:45

Concert: CT Project – Sculpting Sounds (ROM)

B5 Studio

10:00 – 18:00

Expoziţie – Plugged / Unplugged

 

DUMINICĂ – 11. OCTOMBRIE

Teatrul de Vară

12:10 – 14:00

Program de concurs (IV.)

14:15 – 15:50

Film artistic – Márk Bodzsár: Tovarăşul Draculici (HUN)

16:00 – 18:10

Film artistic – Radu Jude: Tipografic Majuscul (ROM)

18:20 – 19:50

Film artistic – Kristóf Deák: Prizonierii (HUN)

20:00 – 20:15

Festivitate de închidere

20:15

Concert: Ada Milea&Bobo Burlăcianu – Concert în 2 (ROM)

B5 Studio

10:00 – 18:00

Expoziţie – Plugged / Unplugged


PARTNER Teatrul National Tîrgu-Mureş/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Universitatea de Artă Teatrală Teleki Téka Balassi Institute MEDIAWAVE Jazz&Blues Club Financed by CONSILIUL LOCAL TÎRGU-MURES MUNICIPIUL TÎRGU-MUREŞ Guvernul Romaniei Departamentul pentru Relatii Interetnice CNC Nemzeti Kulturális Alap Bethlen Gábor Alap Communitas Alapítvány Sponsors Leco Groupama Asigurari NetConf Phoneprest kaSound Transport Local Zander Team Carocomp Toyota Eurocar Trading Zooku-Myhost OSLI studio MEDIAPARTNER Filmtett CineFun.ro Aarc Erdély TV Erdely FM Népújság Kiss FM Pontmaros Punctul Radio Tg. Mures Marosvásárhelyi Rádió GaGa KPTV Atlas FM