Competition programme

Production country Director Title Duration Genre
Thursday, 8 November, 14:00 – 15:10
Iran Amir Gholami The Sea Swells 0:18:12 fiction
Spain Jaume Carrió Woody & Woody 0:12:31 animation
Belgium Nicolas Boucart Icarus 0:27:10 fiction
Russia Roman Sokolov The Theory of Sunset 0:08:48 animation
Thursday, 8 November, 15:30 – 16:35
Netherlands Jonas Smulders Tex 0:18:20 fiction
Romania Zsombor Csont FatherFreakOut 0:01:21 animation
Poland Pat Howl Kostyszyn Off the Hook 0:23:53 fiction
Czech Republic Vojtech Domlatil Waves 0:03:00 experimental
Hungary Barnabás Tóth Chuchotage 0:16:10 fiction
Thursday, 8 November, 16:55 – 18:00
Spain Gerard Nogueira Rocco 0:09:03 fiction
Germany Ilaria Di Carlo The Divine Way 0:15:00 experimental
Switzerland Claudius Gentinetta Selfies 0:03:44 animation
Romania Eugen Dediu A Short Film About Voyeurism 0:04:30 fiction
Hungary János Domokos Family Circle 0:23:12 documentary
UK/Peru Peiman Zekavat Fifteen 0:10:08 fiction
Friday, 9 November, 14:00 – 15:10
Hungary Anna Gyimesi  Forty Years 0:15:51 fiction
France Elise Augarten The Deep End 0:07:10 animation
Netherlands Shady El-Hamus Nightshade 0:14:25 fiction
Romania Lorand Toth,                    Doru Clita Rec 0:09:12 fiction
Kazakhstan Lyudmila Lebedeva Mangashlyk 0:18:49 fiction
Friday, 9 November, 15:25 – 16:35
Romania Szabolcs Benedek Sztercey Your Face Without the Screen 0:21:50 fiction
Spain Javier Murciano Road to Prohibition 0:02:50 animation
Iran Shahriar Pourseyedian Return 0:22:45 fiction
Russia Dasha Charusha A Good Day 0:18:09 fiction
Friday, 9 November, 16:50 – 18:00
Romania Ervin Ruszuly  Fragments 0:03:49 experimental
Spain Carlos Solano Strangers on the Road 0:19:39 fiction
Germany Jonas Riemer Mascarpone 0:14:00 fiction
Hungary Orsolya Láng  Off Season 0:10:17 animation
France Alexis López,               Jérémie López Inlove 0:07:35 fiction
Venezuela Lorena Colmenares Nine Knots 0:10:31 fiction
Saturday, 10 November, 10:00 – 11:10
Spain Carlota Pereda Piggy 0:14:41 fiction
Switzerland Élodie Dermange Intimity 0:04:58 animation
France Elisabeth Silveiro,         Maëlle Grand Bossi,       Maria Castillejo Carmen The Lost Ones 0:13:37 fiction
Hungary Mária Horváth  Gypsy Tales / How Was Man Created? 0:07:57 animation
Romania Ibolya Simó  Village Fashion 0:21:40 fiction
Iran Rahbar Qanbari The Time of Pomegranate's Smile 0:07:27 fiction
Saturday, 10 November, 11:25 – 12:35
Ukraine Stepan Koval,                Oleksandr Kolodii Labirynth 0:08:03 animation
France/Romania Andra Chiriac Borders 0:27:39 fiction
Australia Ruby Challenger Daily Bread 0:15:04 fiction
Argentina Juan Pablo Zaramella Heroes 0:03:20 animation
Romania Cristian Radu Horses Don’t Die on the Dogs’ Wish 0:01:28 animation
Azerbaijan Ruslan Aghazadeh Short 0:12:48 fiction
Saturday, 10 November, 12:50 – 14:00
Moldova Evgheni Dudceac Billion 0:21:25 fiction
Finland Jukka Silokunnas Vanishing Point 0:01:01 experimental
Romania/Hungary Péter Vácz Pillowface 0:11:25 fiction
Hungary Péter Lichter Love Is A Piece Of Paper Torn To Bits (Charles Bukowski) 0:01:06 experimental
China/France Qiu Yang A Gentle Night 0:15:09 fiction
Iran Sadegh Javadi Nikjeh The Fox 0:09:45 animation
         

PARTNER CONSILIUL JUDETEAN MURES Universitatea de Artă Teatrală Teatrul National Tîrgu-Mureş/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház MEDIAWAVE Balassi Institute Jazz&Blues Club Financed by AFCN CONSILIUL LOCAL TÎRGU-MURES MUNICIPIUL TÎRGU-MUREŞ Communitas Alapítvány CNC Bethlen Gábor Alap Guvernul Romaniei Departamentul pentru Relatii Interetnice Sponsors Leco Groupama Asigurari NetConf Alton Group Phoneprest Bristol Bus kaSound Transport Local Zander Team Carocomp Toyota Eurocar Trading Zooku-Myhost OSLI studio MEDIAPARTNER CineFun.ro Aarc Filmtett Erdély TV Vasarhelyi Hirlap Népújság Maszol Zi de zi Ziarul de Mures Punctul Erdely FM Radio Tg. Mures Marosvásárhelyi Rádió Kolozsvari Radio Kiss FM GaGa Zile si Nopti