Competition programme

Production country Director Title Duration Genre
Thursday, 7 November, 14:00 – 15:10
USA/Russia Daniel Levin Bagatelle 0:29:54 fiction
Spain Jose Luis Castro Zapata The Great Green 0:11:05 animation
Australia Alan King Wild Will 0:12:57 fiction
Bulgaria Mira Yankova Butterfly & Mouse 0:14:19 animation
Thursday, 7 November, 15:25 – 16:45
Russia Sergey Ramz The End of War 0:29:03 fiction
Hungary Kovács Kata Milla The Kiss 0:02:57 experimental
France Basil Vogt Duodrom 0:08:42 animation
Spain Elliot Huescar She/He 0:09:20 fiction
Hungary Lőrincz Nándor,            Nagy Bálint From Above 0:15:00 fiction
Spain Izibene Onederra Lursaguak. Scenes from Life 0:12:03 animation
Thursday, 7 November, 17:00 – 18:05
Russia Group  Sur.Faces 0:03:50 animation
Iran Mohammad Salimirad Location 0:13:38 fiction
Belgium Mathieu Georis Alfred Fauchet, Here and There 0:06:39 animation
France Frédéric Doazan Windshriek 0:06:25 animation
Nepal Manoj Babu Panta The Remains 0:16:37 fiction
Iran Bijan Zarin Showan 0:15:00 fiction
Friday, 8 November, 14:00 – 15:15
Germany Johannes Huth Doing Big Jobs 0:13:43 fiction
Spain/France Carla Pereira,                      Juan Fran Jacinto Metamorphosis 0:13:35 animation
Romania Bogdan Maraloiu Willkommen! 0:17:16 fiction
Iran Amir Houshang Moein Am I a Wolf ?   0:07:59 animation
Finland Anna Paavilainen Two Bodies on a Beach 0:19:55 fiction
Friday, 8 November, 15:30 – 16:45
France Ivan Rabbiosi Iron Me 0:09:56 animation
Romania Frunza Roland Late Grief 0:14:38 fiction
Romania László József Abandoned Places 0:20:49 documentary
Russia Vladimir Koptsev Delivery Service 0:13:10 fiction
Poland Alicja Blaszczynska Mud 0:12:32 animation
Friday, 8 November, 17:00 – 18:15
Hungary Petrik András SuperDad 0:13:28 fiction
Spain Fernando Martín Borlán Iceberg Nations 0:04:21 documentary
Poland Anna Urbanczyk The Last Client 0:20:09 fiction
Hungary/France Tóth Luca Mr. Mare 0:19:33 animation
Germany Nagy Borbála Everything Alright 0:12:38 fiction
Saturday, 9 November, 10:00 – 11:10
Hungary Wizner Balázs  Strange Sounds 0:10:23 fiction
France Donato Sansone Stain 0:04:41 animation
Spain David Carrizales We_Sounds 0:03:29 animation
Germany Marie-Amélie Steul Cover Up 0:13:32 fiction
Czech Republic Krystsina Ramanava The Way of the Cube 0:00:44 animation
Belarus Mitry Semenov-Aleynikov Franka 0:29:21 fiction
Romania Maria Lascu The Silver-Fanged Board 0:04:03 animation
Saturday, 9 November, 11:25 – 12:40
France Ahmet Necdet Cupur Latin Babylon 0:16:02 fiction
Hungary Baranyi Benő  Where Did the Bunny Go? 0:07:42 fiction
Belgium Carl Roosens A Lil 0:03:56 animation
Russia Maria Edemskaya Route Zero 0:16:37 fiction
Hungary Horesnyi Máté Jacques’ Rampage or When Do We Lose Our Self-confidence?  0:08:28 animation
France Zalfa Seurat Shabaq (This Woman's Pleasure) 0:18:41 fiction
Saturday, 9 November, 12:55 – 13:40
Spain Cesar Díaz Meléndez Muedra 0:09:03 animation
Belgium Barney Frydman Flash 0:18:00 fiction
Romania Laura Pop Monster 0:04:20 animation
Czech Republic Gleb Volkov In Ictu Oculi 0:06:24 fiction
France Julie Rembauville,     Nicolas Bianco-Levrin Small Spark 0:03:08 animation

PARTNER CONSILIUL JUDETEAN MURES Balassi Institute Teatrul National Tîrgu-Mureş/Marosvásárhelyi Nemzeti Színház MEDIAWAVE Jazz&Blues Club Universitatea de Artă Teatrală Festivapp Financed by CONSILIUL LOCAL TÎRGU-MURES MUNICIPIUL TÎRGU-MUREŞ AFCN Guvernul Romaniei Departamentul pentru Relatii Interetnice Bethlen Gábor Alap Nemzeti Kulturális Alap Communitas Alapítvány Sponsors Leco Groupama Asigurari NetConf Alton Group Phoneprest kaSound Transport Local Zander Team Carocomp Toyota Eurocar Trading Zooku-Myhost Promenada Mall OSLI studio MEDIAPARTNER Filmtett CineFun.ro Aarc Erdély TV Erdely FM Transversum Székelyhon Krónika Liget.ro Friss FM Népújság Pontmaros Punctul Zi de zi Ziarul de Mures Radio Tg. Mures Marosvásárhelyi Rádió Kolozsvari Radio Kiss FM GaGa Zile si Nopti